Hızlı okumak için göz egzersizleri nasıl yapılır?

Hayatımızın bir çok kısmında okuyoruz ve okurken bazen gözlerimizden kaynaklanan sorunlar yaşayabiliyoruz bunun yanında zaman kazanmak içinde hızlı bir şekilde okuma eylemini gerçekleştirmemiz lazım. Bu yazımızda hızlı okuma için bazı göz egzersizlerinden bahsedeceğiz.

Hızlı okumak için göz egzersizleri nasıl yapılır bilgiveri.com
Egzersizlerden bahsetmeden önce şunu söylemeliyim ki hızlı okumak hızlı anlamak ile mümkün olur eğer hızlı anlayamasak hızlı okumamız gerçekleşmiş olmaz. 

Bu konuda kendinizi test ederken 1 dakikada okuduğunuz kelime sayısını göre kendinizi test edebilirsiniz. 

 

1. Farklı Yöne Bakma;

Bu egzersize başlamadan önce tavsiyem kendiniz test etmeniz bu egzersizlerden sonra yapacağımız test ile birlikte kat ettiğimiz ilerlemeyi görmemizi sağlamak için gerekli olacak.

Farklı yöne bakma egzersizi için bir metronoma ihtiyacımız olacak. Öncelikle metronomun bakabileceğimiz en sağına doğru ve ardından, bakabileceğimiz en soluna doğru bakıyoruz devamında aynı şekilde bakabileceğimiz en üst ve en alt noktalara bakıyoruz bunu gün içinde kendinizi yormayacak şekilde tekrarlayabilirsiniz bu yöntem gözlerinizin güçlenmesini sağlayacak.


2. Gözle Kaydırma;

Bu yöntemde iki elimizin başparmaklarını kaldırıyoruz ve gözlerimizle bir sağ elimizin başparmağına birde sol elimizin başparmağına bakıyoruz. Bu şekilde gözlerimizi hızlı şekilde sağ ve sol tarafa kaydırmış oluyoruz. Bu egzersizi günde 3 defa ve en az 2 dakika yapmanız tavsiyemizdir.

3.Gözle Sekizgen Çizme;

Bu egzersizin amacı göz kaslarımızı güçlendirmek. Bu yöntemde gözlerimizle sekizgen çizmemiz gerekiyor. Her kenarı çizdikten sonra çok kısa bir süre beklememiz gerekiyor ardından gözlerimizi önce saat yönüne doğu daha sonra saat yönünün tersine doğu çevirmemiz gerekiyor. Bu konuda aşağıdaki görselden faydalanabilirsiniz.

Hızlı okumak için göz egzersizleri nasıl yapılır bilgiveri.com4.Göz Hızlandırma;

Bu yöntem için aşağıdaki göz egzersizinden faydalanabilirsiniz. Öncelikle gözlerinizle birinci figürü gözlerinizle takip edin ardından ikinci figürü takip edin ve bunu en az 2 dakika sürecek şekilde devam edin.

Göz Hızlandırma5.Göz Hızlandırmak İçin Yapabileceğiniz Basit Hareketler;

  • Karanlıkta gözlerinizi dinlendirin.
  • Gözlerinizle bir çemberi takip ediyormuş gibi yapın.
  • Çapraz noktalar arasında gözlerinizi hareket ettirin.
  • Gözlerinizi yukarı ve aşağı yönde hareket ettirin.
  • Gözlerinizi yatay şekilde hareket ettirin.
  • Yakın ve uzak noktalara odaklanın.

Yorumlar

0 Yorumlar