Yalan söyleyen kişiyi nasıl anlarız ?

 Karşıdaki kişinin yalan söylediğini nasıl anlarsınız ? Yalan söyleyen kişiler kendilerini nasıl ele verir ? Elbette bu yazıda verilen metotlar sizi kesin bir sonuca götürmeyebilir. Eğer sizde hazırsanız hadi yalan söyleyen kişiyi nasıl anlayabileceğimize bakalım.

Yalan söyleyen kişiyi nasıl anlarız  bilgiveri.com


Yapılan araştırmalar her bireyin günde 10 ile 200 arasında yalana maruz kaldığını bizlere gösteriyor. Peki bu yalanları nasıl anlayabiliriz ? Bu yazımızda söz konusu soruyu cevaplamaya çalışacağız. Yalan söyleyen kişiyi deşifre etmenin birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemlerden en garantili sonuç veren yalan makinesi. Kabaca yalan makineleri kişinin kalp ritmini ölçerek yalan söylediği yerleri tespit etmeye yarar. Ancak bu profesyonellik ve uzun yıllar eğitim gerektiren bir iş. Yalan söyleyen kişiyi anlamanın başka yolları da var. Bu yollar kesinlik vermese de işe yarıyor. İşte geleneksel yöntemlerde yalan söyleyen kişiyi anlama !


Yalan söyleyen kişiyi nasıl anlarız ?

1) Bakışlarını kaçırıyor mu ?

Eğer konuştuğunuz kişi, konuştuğunuz süre zarfınca bakışlarını size odaklayamıyor ve göz kontağı kurmaktan çekiniyorsa büyük bir ihtimal ile size yalan söylüyordur. Benzer şekilde yemin ederek gözlerinizin içine bakıyorsa yalan söylüyor olabilir. Zira davranış analisti Dr. Lillian Glass, The Body Language of Liars kitabında yalan söyleyen kişilerin sık sık gözlerini kaçırdığını belirtiyor.


2) Ağzını veya yüzünü gizliyor mu ?

Siz konuşurken karşıdaki kişi ağzını ya da yüzünü gizliyorsa, aklında bir takım planlar yapıyor olabilir. Veya söyleyeceği yalanı düşünüyor olabilir. Dr. Lillian Glass bu davranışı yapan kişilere karşı ayık olunması gerektiğini vurguluyor.


3) Gereğinden fazla detay !

Yalan söyleyen kişiyi tespit etmekte en başarılı yol olarak kabul ediliyor bu yöntem. Eğer konuştuğunuz kişiyi gereğinden fazla bilgi veriyorsa çok büyük bir ihtimal ile yalan söylüyordur. Söylediği yalanı gizlemek için detay veriyor olabilir. Zira dikkatinizi verdiği gereksiz detaylara yönlendirmeye çalışıyor olabilir. Benzer şekilde sorduğunuz sorulara kısa ya da uzun cevap veren kişilerde yalan söylüyor olabilir.


4) Bakış açısı !

Bir FBI ajanı ve How to Spot Lies Like the FBI kitabının yazarı olan Mark Bouton'a göre sağ elini kullanarak yazı yazan kişilerin büyük bir çoğunluğu yalan söylerken sağ tarafa bakarlar. Benzer şekilde sol elini kullanan kişilerde yalan söylerken sola bakar.


5) Her zaman aynı cevabı verirler !

Yalan söyleyen kişi farklı şekilde sorulmuş aynı sorulara birebir cevaplar vererek yalanını gizlediğini düşünür. Ancak gerçek hiçte öyle değildir. Yalan söylediğini düşündüğünüz kişiye aynı soruları farklı şekillerde sorun. Eğer verdiği cevaplar birebir aynıysa yalan söylüyor olabilir. Zira açık vermemek için seçtikleri bu yöntem onları ele veriyor.


Yorumlar

0 Yorumlar