Algoritma Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gün gün gelişmesiyle artık nerdeyse her yerde duyduğumuz Algoritma kelimesinin ne olduğuna nasıl kullanıldığına hayatımızdaki yerine bakacağız.

Algoritma Nedir?

Algoritma Nedir?

Algoritma kelimesinin sözlük anlamına bakacak olursak "Bir amaca ulaşmak veya bir problemi adım adım çözme yöntemi." Sözlük anlamından da anladığımız gibi algoritma bir hedef veya problem için adım adım izlenen yöntemdir.

Bir algoritma örneği verecek olursak 7 + 3 sayılarının ortasını bulmak istersek 7 + 3 / 2 (sayılarının toplamı bölü 2)  şeklinde bir işlem gerçekleştirmemiz gerekiyor yani 7 + 3 / 2 = 10 / 2 = 5 
Sayıların ortasını bulma algoritmasını size anlattım aklınızda bir şeyler canlandırabilmişimdir umarım.
Algoritmalar çoğunlukla Matematik ve Programlamada kullanılır. Günlük hayatımızda sıklıkla bu tür algoritmalar kullanıyoruz özelikle kullandığımız sosyal medya ve diğer programlar tamamen algoritmalar üzerine kuruludur.


Algoritma Nasıl Kullanılır?

Algoritmalar nerdeyse hayatımızın her yerinde var örneğin yemek yaparken bile algoritma kullanıyoruz malzemeleri sıralıyoruz, adım adım yapılması gereken işlemleri yapıyoruz ve algoritmamız tamamlıyoruz. Bu sebeple sistematik düzenli şekilde yaptığımız her şey birer algoritmadır ve bizim bu algoritmayı uygulamamız kullandığımız anlamında geliyor.


Yorumlar

0 Yorumlar