Karşıdaki kişiyi ikna etmek için 10 yol !

 Daha çok iş görüşmelerinde karşıdaki kişiyi ikna etmek oldukça önemlidir. Zira iletişimde üstünlük kurmak sizin için bir avantaj olacaktır. Bu yazımızda, karşıdaki kişiyi ikna etmek için kullanılan bazı yollara yakından bakacağız. Elbette bu yolların kesinlikle işe yarayacağını söylemek mümkün değil. Ancak araştırmalar, büyük çapta işe yaradığını gösteriyor. Sizlerde hazırsanız hadi başlayalım.

Karşıdaki kişiyi ikna etmek için 10 yol bilgiveri.com

Bir süre önce popüler bir bilim dergisi erkekler ve kadınların farklı yöntemler ile ikna edildiğini belirtti. Araştırmalara göre erkekleri ikna etmek kadınları ikna etmekten çok daha kolay. İşte ikna etmenin 10 yolu !


İkna Etmenin 10 Yolu !

1) Erkekleri e-mail yolu ile ikna edin. Zira araştırmalar erkeklerin yüz yüze olmadan da ikna edilebildiklerini gösteriyor. Yani erkekleri ikna etmek için sosyal medya kullanın.

2) Erkeklerin aksine kadınlar ise yüz yüze iken daha kolay ikna oluyorlar. Temas kurulmasını engellediği için sosyal medya platformları üzerinden kadını ikna etmek oldukça zordur.

3) Çok fazla konuşun. Tabiri caiz ise dırdır edin. Bu yöntemi sıklıkla çocuklar kullanır. Böylece karşıdaki kişinin zihnini tüketmiş olacaksınız. Dolayısıyla isteklerinizi kolayca yerine getirebileceksiniz.

4) Zayıf anını kollayın. İkna etmekte en başarılı yöntemlerden biridir. Eğer birini ikna etmek istiyorsanız, onun zayıf olduğu yani yorgun veya uykusuz olduğu bir anı bekleyin. Zira uykulu bir beyni ikna etmek çok daha kolaydır.

5) Çerçeveleme yöntemini kullanın. Yani konuştuğunuz kişiyi ikna etmek için istemediğiniz seçeneği kötüleyin.

6) Bu madde size biraz saçma gelebilir ancak sizi temin ederim ki öyle değil. Taklit yapın. Ancak açıkça taklit yaptığınızı belli etmeyin. Yapılan bir araştırmaya göre taklit yapan satıcıların yüzde 67, taklit yapmayanların ise yüzde 12.5 oranında başarılı oldukları sonucuna varılmış.

7) İkna etmek istediğiniz kişiyi öfkelendirin. Böylece kişi kendisini güçlü zannetmiş olacak. Daha sonra aniden yumuşayın. Bu şekilde davranarak kişiyi kendi dünyanıza çekmiş olacaksınız ve ikna etmeniz daha kolay olacaktır.

8) Yani, belki gibi kelimeler kullanmayın.

9) Göz teması kurmaya dikkat edin. Konuşma esnasında kişinin gözlerinin içine bakın. Böylece kendisini baskı altında hissedecek ve sizin dediğinizi kabullenecek.

10) Kararlı olun ve tartışmaya girmekten asla çekinmeyin.

Yorumlar

0 Yorumlar