Aselsan Nedir ?

 

Aselsan Nedir ?

Aselsan Nedir?

Aselsan, açılımı (Askeri Elektronik Sanayi) olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendi aralarında iletişim ve haber kurmalarını milli imkanlarla ihtiyaçlarını karşılama amacıyla 1975 yılında kurulmuş olan Aselsan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na (TSKGV) bağlı olmakta olan bir A.Ş'dir. Aselsan hisselerinin %74,20'si (TSKGV) ait olup geriye kalan %25,70'lik kısım ise Borsa İstanbul'da (BİST) işlem görmektedir.

Türkiye'nin büyük şirketlerinden biri olan Aselsan ayrıca Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği üreten bir şirkettir. Bunlar üzerinden devam ederek 1975 de kurulmasından 1979 yılında faaliyete geçirilmiştir. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı elektronik cihazlar üreterek bunları geliştirmek ve pazar alanlarında entegresini sağlamaktadır.

1979 yılında üretime geçtiğini söylediğimiz şirketin kuruluş aşamasında Mehmet Hacim Kamoy'un büyük katkıları olmuştur. 1979 yılında Macunköy, Ankara tesislerinde sırt ve tanklara uygun tasarlanan telsizleri faaliyete geçirmiştir. Bundan 1 sene sonra 1980 yılında ilk el telsizleri ile banka alarm sistemini hayata geçirmiştir. İlk ihracat işini 1983 senesinde gerçekleştirerek büyük bir atılım yapan Aselsan, bu yıllar içeresinde 183'ü mühendis olmak üzere 1434 kişiye ulaşarak işçi hacmini yükseltmiş ve binlerce kişiye iş imkanı sunmuştur.

Aselsan Türkiye'nin başlıca şehirlerinde bulunmak üzere Ankara'da 4 ayrı tesis, İstanbul, İzmir gibi yerlerde faaliyetlerini sürdürmektedir. Yurtdışında ise Azerbeycan Bakü'de Aselsan Bakü ismi altında kurulmuştur. 80'li yıllardan bu yana en önemli elektronik şirketi arasında faaliyetlerini göstererek büyük adımlar ve projelere imza atarak en önemli şirketler arasına girmeyi başarmıştır.


Aselsan Ne İş Yapar?

Bir telsiz üretimiyle başlayan adımlarla birlikte hayata elektronik açıdan bir çok şey daha kazandırmıştır. Farklı konularda da hizmet veren Aselsan, bir çok farklı konularda üretim yapmaktadır. İşte bunlardan bazıları;

 • Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri
 • Kamu Güvenliği Haberleşme Sistemleri
 • Komuta Kontrol Sistemi
 • Radar ve Elektronik Harp
 • Aviyonik, Uydu ve Deniz Haberleşme Sistemleri
 • Silah Sistemleri
 • Mikroelektronik
 • Elektro-optik
 • Trafik Sistemleri
 • İnsansız Sistemler
 • Hava Savunma ve Füze Sistemleri
 • Otomasyon ve Sağlık Teknolojisi 
 • Taktik Saha Haberleşme Sistemleri

Aselsan Telsiz

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, askeri haberleşme sistemleri askeri platformlarda çalışarak, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılmış günümüz şartlarına uygun standartlarda yapılmış şekilde tasarlanmıştır. Kara, hava ve deniz şartlarına uygun şekilde tasarlanmış olup bu platformlar arası kesintisiz iletişim güvenli ses ve haberleşme imkanı tanımaktadır. 1980'den bu yana telsiz konusunda kendini kanıtlamış yurtdışı ihracatlarına uygun çözüm üretebilecek yapıda tasarlanmıştır.

 

Aselsan Hisse Nasıl Alınır?

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) kuruluşu olarak hizmet veren Aselsan, halka arz edilebiliyor. Peki genel olarak herkesin sorduğu soruya gelelim Aselsan hisse senedi nasıl alınır? 

Aselsan hisse yatırım yapabilmeniz için yasal bir aracı kurum olması gerek yada bankalar aracılığı ile yatırım hesabı oluşturarak alımlar yapıldığı süre çerçevesinde yatırım yapabilirsiniz. Aselsan'nın hisse senedi bölümlerinden bankalar aracılığı ile "asels" kodlu hisse senedini alabilirsiniz. 

İstenilen zamanda aldığınız hisseler nakde dönülme imkanı vardır fakat Aselsan gibi bir hisse senedi aldıysanız 10 - 12 seneyi gözden çıkarmanızı önererek işe başlamanızı tavsiye ediyor ve kısa sürede fazla bir kar yapamayacağını belirtmek isteriz. Yine farklı yatırım araçları içeresinde geçiş yapabilme olanakları vardır. 

Bu tür yatırım yapabileceğiniz devlet adına hisse alabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. Tavsiye olarak size öngördüğümüz durum ise şudur tek bir şirket veya devlet kurumu üzerinden hisse senedi almak yerine bunu farklı farklı kurum ve şirketlere yatırarak riski minimum seviye düşürebilirsiniz. 

Bu konuda uzmanların söylemlerine bakacak olursak bir yatırım tam 12 sene içeresinde tam olarak kar edilmeniz adına uygun oluyor. Bu yüzden uzun sürede yatırım düşünenler ve sabırla bekleyebilecek olanlar için ASELS hisse senetleri uygun duruyor.

Uzun vadeli yatırımın öncüsü olarak görülen Aselsan, uzun vadede bekleyişler sonucu gerçekten yüksek kazançlar elde edebileceğiniz bir hisse yatırımı olabilir sizler için. Kısa sürede kazanamayanlar için uzan vadede kazanma fırsatı sunarak kısa vadede kazanacak olanın 4 - 5 katını kazandırıyor.


Neden Aselsan ?

Ülkemizde ve yurtdışı ülkeleri de buna dahil olmak üzere her geçen gün dışarıya satış oranları artmakta olup Aselsan'nın bünyesinde 5.7 milyar dolarlık sipariş raporu mevcuttur. Bu bütçe kesin elde edilen kar payını ortaya koyarak gelişmekte olan projeleriniz daha çok rağbet görmektedir. Çok uzun sürede kazançlar elde edebileceğiniz den aselsan bu konuda kendine çok güvenmekte olup kazanmanızı vaat ediyor. Çok düşük bütçeli yatırımlardan ne olacak demeyin. İstikrarlı birisinin daima kazancı yüksek olur.


Neden Uzun Vadeli Yatırım Seçilmelidir?

Uzmanlar bu konuda az öncede söylediğim gibi kısa sürede kar yapılamadığını uzun sürede kazançların riskinin daha düşük olduğu ve daha fazla kazançlar elde edilebileceğini söylüyor. 5 - 6 sene bekleyerek kazanç edebileceğinizi fakat en iyi kazanç şekli 12 sene içerisinde olduğunu doğru olanın bu yönde olduğunu söylemekteler.

Uzun vadede yatırım düşünenler için bütçenin hiç bir önemi olmayıp aldığınız paranın 3/1 kadar yatırım yapmanızı öneriyoruz. Uzun vadede mutlaka geri dönüşü iyi kazançlar şekilde olacağı gibi büyük bir risk de taşımamış oluyorsunuz. 

Her ay kazandığınız paranın 200 TL gibi bir miktarını borsada ve ya hisse senedi alarak değerlendirebilirsiniz. İleriye dönük ev,arsa ve araba gibi yatırım yapmayı düşünmüyorsanız borsa veya hisse senedi üzerinden düzenli yatırımlar yaparak beklemelisiniz.


Yeni Yatırımcılara Tavsiyeler

 • Paranızın 3/1 kadar yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Aselsan üzerinden hisse senedi alarak uzun vade bekleyerek düşüş ve çıkışlarını inceleyin.
 • Paranız yükseldiğinde çekmeyin daha çok yükselmesini bekleyin.
 • En az 10 - 12 sene göz önüne alarak planlarınızı buna göre yapın ve yatırımcılık işlemlerine başlayın.
 • Doğru hisseyi seçerek bekleyin uzun vadede kazançlar elde edeceksiniz.

 

Yorumlar

0 Yorumlar