İngilizce Öğrenmek İçin En Etkili Yollar Hangileridir?

 

İngilizce Öğrenmek İçin En Etkili Yollar Hangileridir?

Farklı ülkelerin birbirleriyle haberleşmesinin kolaylaşması sonucu, ülkeler arası iletişim ve seyahat her geçen gün artıyor. Bunun beraberinde getirdiği durum ise yabancı dil öğrenme isteği, hatta çoğu durumda yabancı dil öğrenme zorunluluğudur. Bu yabancı dillerden öğrenilmesi en gerekli olan dil ise İngilizce’dir. Zira dünya dili olarak bilinen bu dil pek çok alanda gerekmektedir.

Özellikle global olarak çalışma imkanı olan ve yabancı kaynakların takip edilmesi gereken işlerde İngilizce bilmek çok önemlidir. İngilizce’nin öneminin bu kadar artmasıyla birlikte insanlar daha kolay bir şekilde İngilizce öğrenmenin yollarını aramaya başlamıştır. İnsanların İngilizce’yi okul haricinde öğrenebileceği birçok kaynak vardır. Peki İngilizce öğrenmek için ne yapılmalı ? İşte bu sorunun cevabı yazımızın devamında.


Mobil Uygulamalar ve İnternet Siteleri

İngilizce öğrenme konusunda mobil uygulamalar çok etkili olmaktadır. İngilizce öğreten mobil uygulamaları birkaç kategoriye ayırabiliriz. Dinlemek ve kulak dolgunluğu kazanmak için en iyi uygulama “Voscreen” uygulamasıdır. Voscreen uygulamasında kullanıcının karşısına ortalama 5-15 saniyelik videolar çıkar ve kullanıcıdan bu cümleyi veya cümleleri çevirmesi istenir. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar hem kulak dolgunluğu kazanabilir, hem de yeni kelimelerle birlikte cümle kalıpları öğrenebilir. Eğer giriş seviyesinde bir İngilizceniz varsa, uygulamayı kullanmak yararınıza olacaktır.

Bir diğer iyi kaynak olarak “BBC Learning English” verilebilir. Arama motorunda bu şekilde aratıldığında bulunabilir. BBC’nin İngilizce öğretmek konusunda birkaç çeşit eğitimi vardır. Bunlar okuma ve dinleme tarzında eğitimlerdir. Bunların yanında sadece kelime öğretmeye yönelik çok etkili uygulamalar vardır. Bunlara “Memrise” ve “Duolingo” uygulamaları örnek olarak verilebilir. Bu uygulamaların tamamı ücretsizdir ancak ücretli üyelik satın alarak tüm özeliklerden faydalanabilirsiniz. İngilizceyi uygulamalardan öğrenirken yapılan en büyük hata sadece kelime öğrenmeye çalışmaktır. Kelime öğrenmek her ne kadar yararlı olsa da, cümle kalıpları ve o kelimenin nasıl kullanılacağı öğrenilmedikçe kelimeler tek başına sadece bir yere kadar etkili olacaktır. Cümle kalıplarını öğrenmek için de bol bol okuma ve dinleme alıştırmaları yapılmadır.

 

İngilizce Diziler ve Filmler İzleyin

İngilizce’yi etkili bir şekilde öğrenmek ve akıcı bir şekilde konuşmak için bir diğer yol İngilizce dizi ve film izlemektir. Eğer öğrenecek kişinin İngilizcesi başlangıç seviyesinde değilse, o kişi dizi ve filmleri İngilizce altyazılı izlemelidir. Böylece kişi kelimelerin nasıl telaffuz edildiği, cümle düzeni gibi birçok konuda bilgi edinmiş olacaktır.

İngilizce öğrenmek için birçok etkili yol vardır, örneğin İngilizce kitaplar okumak veya ana dili İngilizce olan insanlarla konuşmak gibi. Fakat bu yollardan en kolay olanları ve bireysel olarak rahatlıkla yapılabilecek olanları, İngilizce öğrenmeyi sağlayan mobil uygulamalar veya yabancı diziler izlemektir. İngilizceyi öğrenip de akıcı konuşamayanlar için de en önemli nokta bol bol dinlemek ve ardından bol bol konuşmaktır.

Yorumlar

0 Yorumlar