Mantarın Faydaları Nelerdir?

 

Mantarın Faydaları Nelerdir? bilgiveri.com

MANTARIN FAYDALARI NELERDİR?

 Mantarın faydaları içerdiği bir çok vitamin ve mineral ile ilişkilidir. Bakır, demir ve çinko içeriği ile D vitamini, fosfor ve potasyum yönünden oldukça zengin olan bu sihirli bitki A, B, K, ve P vitaminlerine de sahiptir.
 Aslında mantarı biyolojik açıdan bitki olarak sınıflandırmak çok doğru olmaz. Bunun sebebi mantarın yeşil bitkiler gibi kendi besinini üretiyor olmamasıdır. Bitkiler ekosistemde üretici görevindeyken mantarlar ayrıştırıcı görevi görürler. Mantarlar (ve ayrıştırıcılar) ölmüş hayvan ve bitki kalıntılarını ayrıştırarak bunlarla beslenir ve kendi bünyesinde yeniden besin değeri kazanmalarını sağlarlar. Yani mantarlar da ekosistem için en az herhangi bir bitki kadar önemlilerdir.

Mantarın Faydaları

 Tabi mantarın faydaları sadece ekosistem ile sınırlı değildir. Keşfedilmiş yaklaşık bir buçuk milyon mantar türü arasında birçoğunun bizim için zehirli hatta ölümcül olmasına karşın bu gizemli organizma sofraların vazgeçilmezi olmayı başarmış, hatta besin değeri en yüksek, beyin, kalp ve sindirim sistemi gibi insan bedeni açısından hayati değere sahip, en faydalı gıdalar arasına kendi adını yazdırmıştır.

 Başta hepimizin bildiği, kullanım açısından en yaygın olan tür beyaz mantar olmak üzere başka birçok türünü de gerek sofralarda gerek kozmetik gerek medikal alanlarda kullanıyoruz. Bunun en büyük sebeplerinden biri mantarın bir vitamin ve mineral deposu olması.

Kemik Sağlığı İçin Mantarın Faydaları

 Doğada içinde D vitamini bulunan çok az sayıda doğal besin vardır. Mantar bunların en başında gelir. D vitamini tüketimi diş ve kemik sağlığı için vazgeçilmez değere sahiptir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve kemik erimesi ile savaşan yaşlı kadınlar için oldukça önemlidir.

Bağışıklık Sistemi ve Kanser İçin Mantarın Faydaları

 Mantarın içinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, direnç sağlayan selenyum mineralleri bulundurur. Selenyum bir antioksidan olarak kabul edilir ve kanser ile de ilişkilendirilir. D vitamini de kanser ile mücadelede çok önemli bir kaynaktır. 300 gram mantarın içinde günlük ihtiyacımızın’sini karşılayacak kadar D vitamini bulunur. Bunların yanında içinde bulunan konjuge linoeik asit meme ve prostat kanseri tedavilerinde kullanılır.

 Fazla Kilolar İçin Birebir

 Mantarın kalorisi çok az ve sindirimi kolaydır. 100 gram mantar, içinde ortalama 15-20 kalori bulundurur.


Yorumlar

0 Yorumlar