Çocuklara Yüzme Eğitimi Verilirken Yapılan Hatalar

 

Çocuklara Yüzme Eğitimi Verilirken Yapılan Hatalar bilgiveri.com

Havaların ısınmasıyla birlikte çocuklara yüzmeyi öğretmek çok güzel bir alternatif olabilir. Eğlenirken öğrenmek dedikleri bu olsa gerek. Çocuklar yüzmeyi öğrenirken birçok ebeveyn yanlış davranışlar sergileyebiliyor. Su güvenliği her şeyden önemlidir ve bunu önlemenin birçok yolu vardır.

Çocuklarınıza yüzmeyi öğretirken onların güvende olmasını sağlamak için, sakınmanız gereken 5 farklı hatadan bahsedeceğiz.

 Hemen Suya Girilmez

 Hava ne kadar sıcak olursa olsun hemen suya girmek doğru bir karar değildir. Öncelikli bir havuz rutini oluşturmak gerekir. Örneğin mayoları giymek ve güneş koruyucusunun sürülmesi gerekir. Havuz kenarında iki dakika kadar oturmak onların her zaman direk suya girmemesi gerektiğini öğretir. Onlar havuza girmeden önce yapılması gereken şeyler olduğunu öğrenirler. Sizden onay aldıktan sonra suya girmesi gerektiğini bilmesi en önemli faktördür. Bu şekilde siz yokken suya girme ihtimallerini azaltır. Su Kenarlarına ve Merdivenlerine Güvenmemeli

 Ne kadar güvenli gözükse de bu tarz şeylere güvenmemesi gerektiğini çocuğa öğretmek gereklidir. Eğer eli ıslak ve merdiven tutamaçlarından tutması gerekiyorsa kayabileceği için ona bundan bahsetmek gerekir. Elleriyle havuzun kenarına nasıl tırmanması gerektiğini öğretmek, onlara havuzun güvenli olduğunu öğretmenin harika bir yoludur.

 Su Güvenliği Egzersizleri Yapın

 Küçüklüğün doğduğu andan itibaren içgüdüleriniz onları korumak ve mutlu ve sağlıklı tutmaktır. İstediğiniz son şey bebeğinizin ağlamasını görmek. Böylece, onları ilk kez su altında bırakarak onları kışkırtma düşüncesi kötü olabilir. Bununla birlikte, evet, bu rahatsız edici olabilir, aynı zamanda öğrenmesi gereken önemli bir beceridir. Onlara sualtında gitmeyi öğretmezseniz, bir kaza olursa veya herhangi bir sebeple su altında kalırsa, ne yapacağını bilmeyeceklerdir.

 Çocuk Sudayken Ondan Uzaklaşmayın

 Evet gayet açık bir şekilde başlıkta belirttiğim gibi onlar su içerisindeyken asla uzaklaşmayın. Onların kolluklar ile güvende olmadığını bilin. Şamandıralardan kolayca kurtulabileceğini unutmayın. Çocuklara yüzme öğretilirken yapılan en çok hatalardan birisi, çocuklara kolluk taktıktan sonra onları serbest bırakmaktır. Ayrıca sizde yüzmeyi bilmiyorsanız mutlaka öğrenmelisiniz.

 Endişe Verici Duygularınızı Saklayın

 Bir ebeveyn olarak, işler ters gittiğinde endişelenmek ve panik yapmak doğaldır. Çocuğunuz beklenmedik bir şekilde suya giriyorsa, panik yapmayın ve ona belli etmemeye çalışın. Onları bir panik halinde çekerseniz, sadece onları daha da sıkıntılı hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda tekrar su korkusu geliştireceklerdir. Daha sonra onları tekrar havuza gitmeye ikna etmek için mücadele edeceksiniz.

Sonuç olarak bu makalede bahsettiklerimiz çocuklara yüzme öğretilirken yapılan en büyük beş hata. Çocuğunuza yüzmeyi öğretmek, hayal edebileceğinizden çok daha zor olabilir. Takip edilecek birkaç ipucu var:


1. Yürümeye başlayan çocuğunuzu profesyonel yüzme derslerine kaydedin.

2. Onları gerçekten sığ sularda bile denetimsiz bırakmayın.

3. Evde bir havuzunuz varsa, kullanımda olmadığı zaman bir bariyer oluşturduğunuzdan emin olun.

4. Onları suya zorlamayın, yüzmek istemiyorlarsa bir hafta sonra tekrar deneyin.

Bunlar, küçük çocuğunuzu biraz daha kolay yüzmeyi öğretmeye yardımcı olabilecek bazı ipuçlarıdır.

 Sonuç olarak, çocuğunuzla yüzmek eğlencelidir ve aynı zamanda birlikte bağ kurmanıza da yardımcı olabilir. Sadece sıkı su güvenliği kurallarına uyduğunuzdan emin olmanız ve onları güvende tutmak için nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Diğer Makalelerimiz;                                                                             Yorumlar

0 Yorumlar